Återigen satt det hårt hårt, men H65 Höör tog två poäng mot Kungälv i ett drama som avgjordes först i slutminuten.
21-20 (11-11) skrevs slutsiffrorna till.
Det blev en märklig match med två ansikten i Sporthallen i Höör.
Hemmalaget saknade för dagen Emma Jönsson, lite knäproblematik, och Josefine Hultberg Dahlgren som var sjuk. Men startade starkt och hade 9-6 efter en knapp kvart.
Mycket mål och snabb handboll – men det kom att ändras.
Efter 45 minuter stod det 15-15 på tavlan. Kungälv vann alltså den halvtimmen med just 9-6. Det är lätt att ringa in tekniska fel, missade chanser och slarv, men man kan också se det som att båda lagen var väldigt vassa på att försvara.
I H65 fanns det två matchvinnare.
Dels Agnes Åseskog som var 48-procentig i målet. Dels Cassandra Tollbring som gjorde H65:s två sista mål och hade 6/6 från straffpunkten.
Ola Månsson upplevde anfallsspelet som allmänt trögt.
– Det mesta i anfallsspelet var segt. Vi försökte att mixtra och ”klydda” för att få in rätt spelare, jag tror vi hade fyra olika högernior och fyra olika vänsternior. Vi provade 7-6-spel i omgångar… Första tio minuterna vara bra och sedan gjorde vi sex mål på en halvtimme och var inte särskilt nära att göra fler.
Vad saknades?
– Vi är jättebra på att försvara och på att springa hem, men vi måste ha någon matchvinnare också. Det hade vi förvisso i Agnes som målvakt, men den enda som hade lite sprutt i benen och gick mot mål var Jalang Linnér. Hon är lite kaxig på det sättet.
– För mig är det jättekonstigt att det ser ut så. Efter jul har vi vunnit varje hemmamatch stort och på träningarna har spelarna sett jättebra ut, sedan helt plötsligt saknas mycket. Och det är ingen inställningsfråga, vi såg ju hur bra försvaret var.
Det kanske knyter sig när matcherna är jämna?
– Jo, men om man inte har självförtroende när man spelat bra – när ska man då ha självförtroende!? Det kommer att vara jämnt varje match när den börjar. Det är inte heller så att vi undervärderade Kungälv. Det blev en matchbild som jag hade förväntat mig, bortsett från att det saknades attityd hos vissa av mina spelare. Alva, Ella, Wilma, och Cassie har sett jättebra ut på träningarna, men idag saknades det någonting. Även om Cassie satte sista målet och satte samtliga sex straffar.
Att göra 21 mål och samtidigt vinna – då måste man lyfta fram målvakten.
– Agnes och Jossan är båda två topp fem i ligan med över 40 procent i räddningar. Det är en styrka.
Noterbart: Kungälvs sista mål på visslan såg ut att underkännas av måldomaren, men blev noterat som godkänt i protokollet. Korrekt resultat borde alltså ha varit 21-19.
I övrigt kan nämnas Vera Gidebratt som är nyopererad för en meniskskada. Det finns en liten chans att hon kan bli spelduglig innan säsongen är över.