Oavgjort i bortamötet mot Alingsås HK.

En jämn match där de röda krigarna låg steg före i nästan hela matchen. Matchen slutade oavgjort 25-25 (11-13).

Matchen var som sagt mycket jämn. Våra tjejer tog ganska omgående ett grepp om matchen, även om motståndarna vid flera tillfällen hade likalägen, men inte förbi. I paus har tjejerna en ledning med två bollar.

Under de första åtta minuterna av andra halvlek gör man ett litet ryck och skaffar sig en ledning med fem bollar. Alingsåstjejerna kämpar på och närmar sig alltmer. Med sex minuter har man kommit ikapp, 22-22. De sista minuterna blir spännande och våra tjejer lyckas få ett övertag med två bollar, men Alingsåstjejerna svarar och till slut blir det 25-25.

Tjejerna gjorde en mycket bra insats. En bra laginsats och man har kvar andraplatsen efter Kärra.

Målskyttar: Erica J 9 (2), Tilda 5, Celice 4, Hanna 2, Astrid 2, Camilla R 1, Ida 1 och Camilla A 1.

Erica fick pris som bästa lirare i H65.

 

 

Nils-Åke Åkesson

Comments

comments