Succéstart i Div 1 S. Andra raka vinsten.

Det blev vinst i första hemmamatchen, mot HK Drott Halmstad, med 26-23 efter 15-11 i paus.

Drott startade med att göra två mål under den första minuten. Efter en och en halv minut kom första målet för våra tjejer genom Erica J. Under de första tio minuterna var det Hallänskorna som var i ledning. Efter elva minuter var våra tjejer i ledning för första gången. Då tog man över kommandot i matchen. Under återstoden av halvleken skaffade man sig ett övertag med tre till fyra bollar.

I inledningen av andra halvlek ökar man på sin ledning till sex bollar. Man behåller i stort detta övertag de första tio minuterna. Därefter följer en svacka, och Drott-tjejerna kommer så nära en bolls underläge. Då är ungefär halva halvleken avverkad. Man gör ett litet ryck och med knappt fyra minuter kvar av matchen är övertaget fyra bollar. Man lyckas hålla stånd, trots en dubbelutvisning, matchen ut.

Vilken härlig inledning. Vinst i de två första matcherna.
Man gjorde en bra match och hade koll på läget, även om det förekom svackor.

Målskyttar: Erica J 6 (2), Camilla R 4, Erika M 4, My 4, Hanna 2, Celice 2, Astrid 2, Hedda 1 och Amanda Q 1.

Utvisningar: H65 3 x 2 och Drott 0 x 2.

My fick pris som bästa lirare i H65.

 

 

Nils-Åke Åkesson

Comments

comments