Så tog då vinstraden slut. Förlust mot IF Hallby HK.

Förlusten skrevs till 20-26 (11-14). Hallby:s aggressiva försvarsspel, med riv, slit och knuffar störde våra spelare, som tappade fokus med många tekniska fel som följd.

Inledningen var jämn målmässigt under de första tjugo minuterna fram till ställningen 8-8. Under de sista tio minuterna får Hallbytjejerna ett litet övertag och går till halvtidsvila med tre bollars ledning.

I början av andra halvlek ökar Jönköpingstjejerna på sitt övertag och har som mest en ledning med sju bollar. Våra tjejer lyckades få lite stopp på småländskorna framfart, och kunde kappa in lite på deras försprång.

Det var ingen bra match och med normalt spel borde det blivit vinst.

Domarinsatsen var inte av det bästa slaget med avgjorde inte matchen. Det var lika åt båda håll.

Målskyttar: My 4, Tilda 4, Hedda 3, Erika M 3, Astrid 3, Erica J 1, Camilla 1, Amanda D 1 och Amanda Q 1

My fick pris som bästa lirare i H65.

 

 

Nils-Åke Åkesson

Comments

comments