Det blev inte vinst mot Skuru IK.

Förlust med 21-25 (7-15). Tjugo minuters bra spel räcker inte mot förväntade topplag..

De första tio minuterna var ganska jämna fram till ställningen 4-4. Därefter tog gästerna kommandot i matchen. Man skaffade sig ett försprång, som man successivt ökade, härledda av Alexandra Bjärrenholt och Jennie Linnéll ( 5 resp. 3 mål). Man fick utdelning i nästan varje anfall. Hanna Daglund i Skurumålet satte stopp för flera H65-skott.
Våra tjejerna saknade fart och många anfall slutade med tappade bollar, som resulterade i snabba spelvändningar.
15-7 till gästande Skuru i paus. Matchen verkade avgjord redan nu.

Under de inledande tio minuterna av andra halvlek behåller Skurutjejerna sitt initiativ och ökar dessutom på sitt försprång med ytterligare ett mål. Sedan kommer en vändning av matchbilden. Våra tjejerna får spelat att fungera som i bästa stunder. Under de följande tio minuterna gör man 6-0 och reducerar gästernas försprång till tre bollar. Närmare kommer man inte. Under resten av matchen följs lagen åt och till slut avgår gästerna med vinsten med fyra bollars försprång.

Hemmatjejerna gör under tjugo minuter en mycket bra match, med det räcker inte om man skall vinna över de väntade topplagen. Då behövs det bra spel i hela matchen.

Skuru vann fullt rättvist matchen med ett mycket bättre spel under hela matchen. Alexandra Bjärreholt var den dominerande spelaren i Skuru med totalt 8 mål. MEP 6,19.

I H65 svarade Sofia för den bästa insatsen med 4 mål och tre tilldelade straffar. Nina gjorde sin första match efter skadeuppehållet. Även Jonna spelade lite i matchen, hon spelade en liten stund mot Lugi.

Målskyttar H 65: Anna O 4 (2), Cassandra 4 (1), Sofia Hvenfelt 4, Emma L 3, Emma R 2, Nina 2,
Anna J 1 och Tilda 1.

Anna Olsson fick priset som bästa spelare i H65.

 

Nils-Åke Åkesson

Comments

comments