Ännu en förlust.

Främst beroende på två spelare i Kristianstad, blev det åter en förlust. Förlusten skrev till 22-26 efter 10-11 i paus.

Kristianstad tog omgående grepp om matchen och hade en ledning med två till tre bollar under nästan hela halvleken. Vid två tillfällen var våra tjejer ikapp, vid 8-8 och 10-10, men man lyckades inte överta ledningen. Av Kristianstads mål stod Asli Iskit för sex stycken. Lucie Satrapova i Kristianstadsmålet var nästan omutlig.

Efter tio minuter i andra halvlek hade Kristianstad ryckt åt sig en ledning med fyra bollar. Våra tjejer kämpade och når 21-21 med sju och en halv minut kvar. Då gör Kristianstad ett ryck och har plötsligt åter en ledning med fyra bollar som står sig matchen ut.

Kristianstads Asli Iskit gjorde tio mål och var avgörande för Kristianstad vinst tillsammans med målvakten Luci Satrapova, 47% räddningar.

Våra målvakter gjorde en mycket bra match. Jannike som stod större delen av matchen hade 37% räddningar och Jessica 50%.
Alla kämpade och försökte men det räckte inte.

Målskyttar i H 65: Cassandra 6, Anna O 4, Marie 4, Anna J 3, Emma R 3, Sofia 1 och Emma L 1.

Utvisningar: H65 1 x 2 och Kristianstad 1 x 2.

 

 

Nils-Åke Åkesson

Comments

comments