U20 VM. Sverige – Danmark

Danskorna var i slutändan för bra. Förlust 15-22 efter 7-7 i paus.

Det blev en målsnål första halvlek. Två starka försvar. En jämn halvlek där våra tjejer hade övertaget den första kvarten. Andra halvlek började bra, men efter ett bortdömt mål (solklart inne) och följande utvisning skapade danskorna sig ett övertag. Detta behöll man matchen ut.

Tjejerna jobbade bra men för dålig effektivitet framåt. Med bara 22 mål i nacken bör man vinna. Danskorna hade ca 65-70% utdelning på sina avslut med våra tjejer bara hade ca. 35%. Många missar från kanterna och missade staffar.

Svenska målskyttar: Julia Bardis 4 (1), Olivia Mellegård 3, Sara Olofsson 3, Sofia Hvenfelt 2, Emma Rask 1, Emma Lindqvist 1 och Anna Johansson 1.

Nu blir det spel om plats 5 -8. Första match mot Kroatien i morgon 14/7 kl.14.00 lokal tid.

 

Återkommer

Nils-Åke

Comments

comments