U20 Sverige – Norge i Vejen, Danmark

Storförlust 20-32 (7-17). Norskorna var mycket bra samtidigt som våra tjejer inte kom upp i normal nivå. Norge tog kommandot direkt från början och ökade sitt försprång kontinuerligt. Det normalt stabila försvaret blev stundtals helt bortgjort. Framåt gjorde norskorna svårt för våra tjejer, med följd att man tog dåliga beslut. Stressade avslut och tekniska fel.Första tio minuterna av andra halvlek spelade man med sju utespelare och spelade då jämnt med norskorna.

Det var en dålig dag på jobbet. Hoppas det var ett dåligt genrep inför VM och att allt fungerar när det blir allvar i Moskva. Att inledningen mot Chile nästa söndag (3/7) inte blir en upprepning av inledningsmatchen i Makedonien då med förlust mot Brasilien (en match som man borde ha vunnit och som bäddade för att blev utslagna i åttondelsfinal mot Ryssland).

Svenska målskyttar i matchen:

Evelina Källhage (Önnereds HK)         4
Emma Lindqvist (Höörs HK H65)       3
Olivia Mellegård (IK Sävehof)               2 varav 1 straff
Albana Arifi (Team Eslövs IK)               2
Julia Bardis (Team Eslövs IK)               2 varav 1 straff
Tilda Olsson (Skövde HF)                      2
Sofia Hvenfelt (Höörs HK H65)            1
Anna Johansson (Höörs HK H65)       1
Thess Krönell (IK Sävehof)                    1
Sara Strand (Team Eslövs IK)               1
Elinore Johansson (Lugi HF)                1

På lördag 2 juli sker avresa till Moskva och VM. Då återkommer jag med lite information

Mer bilder finns på http://www.nanfoto.se

Nils-Åke Åkesson

Comments

comments