Referat från matetch Team Eslöv IK – H 65 Höör

En jämn derbymatch som till slut vanns. 25-22 (11-12).

t blev en jämn tillställning. Eslövstjejerna gjorde först mål och våra tjejer kvitterade. Så såg det ut under de första sju minuterna. Sedan vände det och våra tjejer låg steget före. Man fick ett litet övertag och var som störst tre bollar efter lite drygt en kvart. Då kommer en ny vändning och hemmalaget knaprar in och med tio minuter kvar är man ikapp. Sedan följs lagen åt halvleken ut och med en ledning för Eslöv med en boll när man gick till pausvila.

Under de första femton minuterna av andra halvlek följdes lagen åt. Under de följande fem minuterna gjorde våra tjejer ett litet ryck och gick till en ledning med fyra bollar som i stort sett stod sig matchen ut. Slutresultat 22-25.

Målskyttar: Cassandra 8, Nina 5, Rebecka 3, Mikaela M, Julia och Marie 2 vardera samt Emma, Jonna och Anna O 1 vardera.

Jannike vaktade målet. 40% räddningar.

fafa

Comments

comments